Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (dále jen „AZV“) byla zřízená v roce 2014 Ministerstvem zdravotnictví za účelem podpory aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví. Současná pravidla pro způsobilost v soutěži platná do roku 2030 jsou shrnuta v Zadávací dokumentaci veřejné soutěže a Programu.
Jelikož povinnost publikovat v Open Access (dále jen „OA“) není v tuto chvíli právně vyžadována, AZV publikování v OA pouze doporučuje. Pokud ale budou výsledky publikovány v režimu OA, lze publikační a obdobné náklady jako jsou publikační poplatky ("APC" – Article Procesing Charge) nechat uznat v rámci účelové podpory.
O možnostech publikování v režimu OA se můžete dozvědět více informací na stránkách centra.
Povinnost vytvoření přehledu správy výzkumných dat a informace o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat je od roku 2022 zakotvena v novele zák. 130/2002 Sb. (zákon o podpoře výzkumu a vývoje). V samotném upravujícím Programu se poté AZV zavazuje k dodržování FAIR principů
Z tohoto důvodu vyplývá u všech projektů financovaných z AZV povinnost zpracování plánu pro správu výzkumných dat (dále jen „DMP“). Dále je také doporučeno v principu FAIR a slovu zákona sdílet v odpovídající podobě samotná podkladová výzkumná data.
Na náklady na tvorbu DMP a obdobné náklady na správu výzkumných dat (anonymizace, zpracování, ukládání…) je možné využít účelovou podporu. Dále jsou uznatelné i náklady na Data Stewarda, tj. odborníka na správu dat, či obdobnou odbornou pozici, ve výši potřebné pro daný projekt (koordinace, tvorba a správa výzkumných dat).
DMP je dokument, který specifikuje, jaká data a jakým způsobem budou během výzkumu vytvářena a obsahuje informace o jejich dostupnosti a možnostech využití. DMP je třeba pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídal tomu, co se s daty ve skutečnosti dělo.
Další informace o DMP naleznete na stránkách centra..
DMP by měl podle podmínek AZV minimálně obsahovat:
jaká data budou vytvářena, zpracovávána nebo sbírána
jaké metody a zásady jejich správy budou používána s ohledem na FAIR principy (vyhledatelnost, přístupnost, interoperabilita a znovupoužitelnost)
jakým způsobem budou data sdílena a publikována
jakým způsobem budou data ukládána během řešení a uchovávaná po skončení́ projektu
AZV doporučuje řídit se při sdílení dat principy FAIR. Ty stojí na principu “as open as possible, as closed as necessary”, tedy co nejotevřenější, ale uzavřené dle potřeby. Povinnost zpřístupnit výzkumná data proto neplatí dle AZV v těchto případech:
výzkumných dat, chráněných podle zákonů upravujících ochranu výsledků autorské, vynálezecké nebo obdobné tvůrčí činnosti tzn. práva na ochranu duševního vlastnictví
práva na ochranu obchodního tajemství, příp. další oprávněné zájmy spolu/příjemce (např. obchodní využití)
bezpečnosti státu
by došlo k nepřiměřenému zásahu do práva na ochranu soukromí a osobních údajů
odmítnout poskytnutí výzkumných dat je také možné dle zák. 130/2002 Sb. v případě, kdy výzkum nebo vývoj nebyl plně financován z veřejných prostředků (pokud není povinen poskytovat informace podle zákona č. 106/1999 Sb. a zákona č. 123/1998 Sb.)
Zpřístupnění dat v otevřené podobě a jejich dlouhodobé ukládání se provádí jejich uložením do datového repozitáře. O typech datových repozitářů a možnostech jejich využívání se můžete více dozvědět zde.
Otevřená data v ČR: Portál pro poskytovatele. Online. 2024. Dostupné z: https://opendata.gov.cz/start#otev%C5%99en%C3%A1_data_v_%C4%8Drport%C3%A1l_pro_poskytovatele. [cit. 2024-08-01].
Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky. Online. 2024. Dostupné z: https://www.azvcr.cz/. [cit. 2024-08-01].
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz