Open access (OA, česky otevřený přístup) je publikačním modelem, který se snaží docílit okamžitého, bezplatného, trvalého a svobodného online přístupu k výsledkům veřejně financované vědy a výzkumu.
okamžitý = přístup k výsledkům má být zajištěn nejpozději ve chvíli, kdy je publikovaný (případně i před publikací – např. v preprintovém repozitáři), jde o přístup bez časového embarga
bezplatný = přístup k výsledkům má být dostupný zdarma pro koncové uživatele
trvalý = přístup má být zajištěn dlouhodobě – výsledky musí být archivovány
svobodný = výsledky nemají být dostupné pouze ke čtení, ale měly by být opatřeny takovou veřejnou licencí, která umožní jejich opětovné využití (např. licence Creative Commons)
Existují dva základní modely open access – zelená a zlatá cesta.
Zelená cesta (green open access) je nadstavbou k tradičnímu způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů. Autor dál publikuje své články v časopisech s přístupem založeným na předplatném nebo v otevřených časopisech, ale zároveň plné texty ukládá a zpřístupňuje v otevřeném digitálním repozitáři (tzv. je autoarchivuje).
Rozlišujeme tyto základní typy otevřených repozitářů:
institucionální = repozitář určité organizace, který zpravidla umožňuje ukládat a zpřístupňovat výsledky pouze členům dané organizace
příklad: Repozitář Univerzity Karlovy (více informací lze nalézt v samostatné sekci)
oborový = repozitář zaměřený na určitý obor nebo oblast, zpravidla umožňuje ukládat a zpřístupňovat výsledky buď členům dané oborové komunity nebo příslušné sdružující organizace
příklad: arXiv.org nebo Pubmed Central
multioborový = repozitář bez omezení oborem či příslušností k určité organizaci
příklad: Zenodo
Pro nalezení vhodného repozitáře ke zveřejnění svého článku nebo k vyhledání oborové literatury mohou uživatelé využít databázi otevřených repozitářů OpenDOAR (Directory of Open Access Repositories).
Otevřený přístup k publikaci v případě zelené cesty tedy zajišťuje sám autor, nicméně podmínky autoarchoivace (zda vůbec může autor článek zpřístupnit, jakou verzi a za jakých podmínek) jsou limitovány tím, co stanoví licenční smlouva (u zahraničních vydavatelů často nazvána License Agreement nebo Copyright Transfer Agreement) či obecné licenční podmínky vydavatele.
Rozhodli jste se publikovat zelenou cestou? Podívejte se na jednotlivé kroky.
Zlatá cesta otevřeného přístupu (gold open access) je založena na publikování v recenzovaných otevřených vědeckých časopisech. V případě této cesty je otevřený přístup k publikaci zajištěn vydavatelem.
Rozlišujeme 3 základní typy otevřených časopisů:
čisté otevřené časopisy = kompletní obsah časopisu je otevřeně dostupný, náklady spojené s vydáváním nese vydavatel (např. univerzitní vydavatelství, vědecká komunita)
příklad: Envigogika nebo Global Health Research and Policy
placené otevřené časopisy = kompletní obsah časopisu je otevřeně dostupný, náklady spojené s vydáním článku nese autor – platí publikační poplatek; často je tento typ časopisů zaměňován za celou zlatou cestu. Publikační poplatky jsou zpravidla uznatelnými náklady ve výzkumných projektech
příklad: PLoS ONE nebo Occupational Therapy International
hybridní časopisy = časopis je standardně dostupný předplatitelům, pouze vybrané články, kde si autor zaplatí publikační poplatek, jsou dostupné otevřeně příklad: Studies in History and Philosophy of Science Part A
Časopisy dostupné zdarma po uplynutí embarga (časové prodlevy) nejsou považovány za otevřené (open access) – nesplňují podmínku okamžitého přístupu.
Na myšlence placených otevřených časopisů začali parazitovat nepoctiví vydavatelé a časopisy, souhrnně nazývaní predátoři.
Pro nalezení vhodného otevřeného časopisu ke zveřejnění svého článku nebo k vyhledání oborové literatury mohou uživatelé využít databázi otevřených časopisů DOAJ (Directory of Open Access Journals).
Rozhodli jste se publikovat zlatou cestou? Projděte si jednotlivé kroky. Autoři z Univerzity Karlovy mohou zároveň využít slev na publikování u vybraných vydavatelů.
Informační materiály UK
Informační leták k OA (2018) – náhled (A4, PDF), toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0)
Knihy
DĚDIČOVÁ, Petra, Pavla RYGELOVÁ, Jiří MAREK, et al., DĚDIČOVÁ, Petra, Pavla RYGELOVÁ, Jiří MAREK a Jan SKŮPA, ed. Otevřený přístup k vědeckým informacím: současný stav v České republice a ve světě [online]. Nakladatelství VUTIUM, 2016 [cit. 2018-07-18]. DOI: 10.13164/book.oa. ISBN 978-80-214-5359-3 (PDF). Dostupné z: http://hdl.handle.net/11012/61751
SUBER, Peter. Open access. Cambridge, Mass.: MIT Press, c2012. MIT Press essential knowledge series. ISBN 978-0-262-51763-8. Dostupné také z: https://mitpress.mit.edu/books/open-access
Webové stránky
Open access v České republice www.openaccess.cz
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz