Předregistrace (pre-registration) je jedním ze způsobů, jak zvýšit transparentnost a důvěryhodnost výzkumného procesu a omezit některé typy kognitivních zkreslení (např. hindsight bias) či nekalých praktik ve výzkumu, zejména pak tzv. p-hacking nebo HARKing (Hypothesis After Results are Known).
Výzkumníci dopředu stanoví cíl studie / hypotézu, návrh studie a plánovanou analýzu, ještě před analýzou dat, a následně provedou registraci tohoto návrhu prostřednictvím k tomu určených platforem, např. OSF Preregistration, AsPredicted nebo PreclinicalTrials.eu. Tím vytvoří trvalý a neměnný záznam o plánované studii, který je možné například anonymně sdílet s recenzenty. Díky předregistraci je možné jasně rozlišit, zda se jedná o výzkum, jehož cílem je generování hypotézy (exploratory research) nebo ověřování hypotézy (confirmatory research), a také které analýzy byly předem plánované a které vznikly až po podrobnějším zkoumání nasbíraných dat.
Možnosti zveřejňování předregistrací se liší dle zvolené platformy. Například registr OSF.io zveřejňuje předregistrace vždy, avšak umožňuje využít dobu embarga až na 4 roky, během které můžete svou předregistraci sdílet v anonymizované podobě například s recenzenty. Naopak na stránkách AsPredicted.org vytvoříte předregistraci vyplněním jednoduchého formuláře, který na konci vygeneruje .pdf soubor, který můžete následně sdílet v anonymizované podobě nebo jej zveřejnit například v repozitáři.
Předregistrace nemusí být vhodné pro každý typ výzkumu či vědní oblast, hodí se zejména pro kvantitativní výzkum, kde se provádí statistické analýzy, a jejich využívání se osvědčilo například v oblasti psychologie či preklinických studií. Více informací o praktickém využití předregistrací můžete získat například v článku The preregistration revolution (Nosek et al. 2018: Section 4).
Předregistraci můžete také spojit s publikací Registered report.
Odchylky od plánovaného sběru dat či analýzy jsou běžné, i u sebelépe naplánovaného výzkumu. To, že jste předregistrovali svou studii, neznamená, že nemůžete ve svém výzkumu provádět žádné změny, generovat nové hypotézy nebo zkoušet jiné statistické metody. Důležité je být transparentní a v následném reportování výzkumu jasně uvést, které metody a hypotézy byly předem plánované (např. prostřednictvím odkazu na předregistraci) a které jsou výsledkem post hoc analýzy. I v případě, že vámi původně navržená analýza “nevyjde”, měli byste ji i tak ve výsledném článku reportovat.
Hypotézy, které budou výsledkem podrobnějšího zkoumání nasbíraných dat (exploratory research), pak můžete ověřit v navazující (předregistrované) studii na nových datech.
Center for Open Science. Preregistration [online]. Dostupné z: https://www.cos.io/initiatives/prereg
DeHaven, Alexander. 2017. Preregistration: A Plan, Not a Prison. Center for Open Science Blog. Dostupné z: https://www.cos.io/blog/preregistration-plan-not-prison
Nosek, Brian A., Charles R. Ebersole, Alexander C. DeHaven & David T. Mellor. 2018. The preregistration revolution. Psychological and Cognitive Sciences 115(11), 2600–2606. https://doi.org/10.1073/pnas.1708274114
Lindsay, D. Stephen, Daniel J. Simons & Scott O. Lilienfeld. 2016. Research Preregistration 101. Observer. Association for Psychological Science. Dostupné z: https://www.psychologicalscience.org/observer/research-preregistration-101
Wagenmakers, Eric-Jan & Gilles Dutilh. 2016. Seven Selfish Reasons for Preregistration. Observer. Association for Psychological Science. Dostupné z: https://www.psychologicalscience.org/observer/seven-selfish-reasons-for-preregistration
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz