Registered report (v češtině se můžete setkat také s označením registrovaná zpráva) je formát publikace, který klade důraz na důležitost výzkumné otázky a kvalitu metodologie. Jedná se o výzkumný článek, který je recenzovaný ve dvou fázích, přičemž první fáze recenze probíhá ještě před samotným sběrem dat. Cílem registered report je omezit zkreslování výsledků za účelem dosažení pozitivních výsledků a také omezit tzv. publication bias, tedy tendenci vydavatelů publikovat pouze statisticky významné pozitivní výsledky.
Výzkumníci připraví výzkumnou otázku a podrobný návrh metodologie (úvod a metodologii výzkumného článku), které zašlou do časopisu k recenznímu řízení. Během této fáze (Stage 1 Peer Review) redaktoři a recenzenti posuzují, zdali je výzkumná otázka důležitá a relevantní a zdali je navržená metodologie vhodná k zodpovězení dané otázky. Pokud jsou výzkumná otázka a metodologie schváleny, autor dostane od časopisu tzv. in-principle acceptance, tedy závazek časopisu, že pokud autor provede výzkum dle schválené metodologie, bude jeho článek přijat bez ohledu na výsledek. Po obdržení in-principle acceptance jsou autoři typicky vyzváni, aby provedli předregistraci návrhu studie.
Výzkumníci následně provedou výzkum a finální článek, který již obsahuje i výsledky a diskuzi, zašlou zpět do časopisu k recenzi. V druhé fázi recenzního řízení (Stage 2 Peer Review) recenzenti posuzují, zdali se autoři drželi schválené metodologie a zdali interpretace výsledků dávají smysl. Pokud editoři a recenzenti neshledají zásadní nedostatky, článek je po druhé fázi recenzního řízení přijat k publikaci.
Výzkumníci většinou mohou do finálního článku zahrnout také analýzy, které nebyly součástí předregistrace, avšak je důležité, aby byly tyto analýzy zřetelně označeny jako post hoc exploratorní analýzy.
Znázornění publikačního procesu u registered report (zdroj: Center for Open Science).
Formát registered report nemusí být vhodný pro každý typ výzkumu. Využívají se zejména pro výzkum, jehož cílem je ověřování hypotézy (confirmatory research), naopak pro ryze exploratorní studie není registered report vhodný.
Seznam časopisů, které nabízí možnost publikovat registered reports naleznete na stránkách Center for Open Science (záložka Participating journals).
S publikačním formátem registered report se můžete setkat v podmínkách některých českých poskytovatelů financí – například ve výzvách v Operačním Programu Jan Amos Komenský je naleznete mezi tzv. nepovinnými postupy open science.
Dle definice druhu výsledků v metodice M17+ spadají registered reports do kategorie J – recenzovaný odborný článek.
Center for Open Science. Registered Reports [online]. Dostupné z: https://www.cos.io/initiatives/registered-reports
Chambers, Christopher, Eva Feredoes, Suresh D. Muthukumaraswamy & Peter J. Etchells. 2014. Instead of “playing the game” it is time to change the rules: Registered Reports at AIMS Neuroscience and beyond [Editorial]. AIMS Neuroscience 1(1), 4–17.
Chambers, Christopher. 2019. What’s next for Registered Reports? Nature 573, 187–189. https://doi.org/10.1038/d41586-019-02674-6
Munafò, Marcus, Brian Nosek, Dorothy V. M. Bishop, et al. 2017. A manifesto for reproducible science. Nature Human Behaviour 1, 0021. https://doi.org/10.1038/s41562-016-0021
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz