Open Access Week

Open Access Week (OAW, česky Týden otevřeného přístupu) je mezinárodní propagační událost, která má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu napříč akademickou komunitou. Univerzita Karlova se k OAW připojuje od roku 2015.

Open Science Week 2023

Pracovní skupina Open Science při Asociaci knihoven vysokých škol pořádala v roce 2023 Open Science Week 2023, týden nabitý tématy spojenými s otevřenou vědou (Open Science), správou výzkumných dat (Research Data Management), otevřeným přístupem (Open Access), občanskou vědou (Citizen Science) a právními aspekty otevřené vědy.


Tato událost byla výjimečná tím, že instituce z celé České republiky poprvé spojily své síly, aby vám nabídly to nejlepší. Během celého týdne jsme se setkali v několika městech, včetně Prahy, Ostravy, Brna a Olomouce. Mohli jste si poslechnout nejen české, ale také mezinárodní řečníky, praktické ukázky, sdílení zkušeností a živé diskuse.


Více informací včetně záznamů a prezentací jednotlivých přednášek najdete na: https://www.akvs.cz/akce/akce-2023/os-week-2023/program/.


16.10. - Open Science, jak začít?

Tento úvodní den byl plný inspirace a diskuzí o otevřené vědě a českém výzkumném prostředí. Mluvili jsme o národních iniciativách, které se věnují různým aspektům otevřené vědy, včetně otevřených dat. Odpoledne bylo plné praktických informací a účastníci měli možnost se ptát i samotných zástupců poskytovatelů financí.


Místo konání: Národní technická knihovna, Technická 2710/6, vchod č. 3, 2. NP, Vzdělávací centrum


17.10. - Správa výzkumných dat

Druhý den Open Science Weeku nás čekalo naučné a obohacující setkání komunity datastewardů v ČR. Odborníci sdíleli své zkušenosti s poskytováním podpory open science z prostředí univerzit českých i zahraničních, konkrétně Vídeňské univerzity. Poslechli jsme si i zkušenosti vědců se správou výzkumných dat se zaměřením na konkrétnosti některých oborů.


Místo konání: VŠB–TUO, IT4Innovations národní superpočítačové centrum, Studentská 6231/1B, 2. NP


18.10. Otevřená věda a právo: Jak se neztratit v džungli?

Ve středu 18.10. jsme se věnovali tomu, jak spojit Open Science a komercionalizování vědeckých výsledků, jak na licencování software a datových sad. Odpoledne jsme otevřeli téma citlivých dat a opětovného využití otevřených výzkumných dat a publikací.


Místo konání: Vysoké učení technické v Brně, Rektorát, Antonínská 548/1, 2. NP, Zasedací místnost Vědecké rady


19.10. - Open Acess: i v dobrém časopise je možné publikovat zdarma

Při slovech open access se nemalé části autorů vybaví vysoké ceny poplatků za publikování. Ale o tom open access není a nemusí být! Přesvědčily nás o tom příběhy silných akademických komunit, které se rozhodly vydávat vlastní open access časopisy, které autorům neúčtují poplatky za publikování. Dále byly představeny tzv. diamantové open access univerzitní vydavatelství.


Místo konání: online, na platformě ZOOM
20.10. - Ozvěny Open Science a Citizen Science ve vědecké komunitě

Tématem posledního dne Open Science Weeku pořádaného v Olomouci byli sami vědci a vědkyně, kteří stojí ve středu dění otevřené vědy. A nejen to. Závěrečný prostor dostala i tzv. Citizen Science, která s otevřenou vědou nepochybně souvisí. V první části programu jsme se nejprve věnovali komunitám otevřené vědy – zahraničnímu konceptu, jenž staví na ideji šíření zkušeností, komunikace a vzájemné inspirace. Představili jsme si příběh těchto komunit od jejich vzniku po současné dění, včetně výzev, kterým tyto komunity čelí – od mezinárodní sítě těchto komunit po komunitu olomouckou, která se k této síti nedávno přidala. Následně se s námi o své zkušenosti posbírané na cestě za otevřenou vědou podělili sami vědci a vědkyně. V druhé části programu jsme se na vědu podívali trochu jinak – vykročili jsme do světa, který je znám pod názvem Citizen Science nebo také občanská věda. Co Citizen Science znamená, jaký je její potenciál pro současnou vědu, proč a jak do vědy a výzkumu zapojit veřejnost a jak takové zapojení vypadá? I to zaznělo v závěru Open Science Weeku na Univerzitě Palackého v Olomouci.


Místo konání: Univerzita Palackého v Olomouci, Rektorát, Křížkovského 511/8, velká zasedací místnost


Předchozí ročníky

Open Access Week 2022

Open Access Week 2021

Open Access Week 2020

Open Access Week 2019

Open Access Week 2018

Open Access Week 2017

Open Access Week 2016

Open Access Week 2015


Nestihli jste navštívit žádnou z pořádaných akcí? Požádejte alespoň o informační leták k open access ve své fakultní knihovně!


Proč open access propagujeme?

Otevřený přístup navrací vědeckému publikování svůj původní účel: šíření znalostí. Cena by neměla být překážkou a bránit komukoli k získání přístupu k nejnovějšímu poznání ve vědě a výzkumu. Otevřený přístup – dostupnost informací a možnost prohledávání ve vědeckých článcích má pozitivní dopad na vše – od samotného vzdělání, přes odbornou praxi po schopnost inovovat a rozvíjet sebe i svět kolem nás.


Poslední změna: 6. prosinec 2023 22:09 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1

Česká republika


Adresa pracoviště:

José Martího 2 (2. patro)

160 00 Praha 6


Telefonní kontakty: na této stránce

E-mail: openscience@cuni.cz

Web: openscience.cuni.cz


Jak k nám