Open Access Week (OAW, česky Týden otevřeného přístupu) je mezinárodní propagační událost, která má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu napříč akademickou komunitou. Univerzita Karlova se k OAW připojuje od roku 2015.
Již 15. ročník Týdne otevřeného přístupu se uskuteční ve dnech 24.-30. října 2022. U příležitosti letošního ročníku Týdne otevřeného přístupu Centrum pro podporu open science připravilo jednodenní Open Science Fest nabitý přednáškami i praktickým workshopem. Akce se koná v prostorách Kampusu Hybernská (budova A) na Novém Městě, přijďte i vy! A pokud nemůžete dorazit osobně, lze se připojit i na dálku (odkaz pro připojení zde)
Chcete mít svá výzkumná data dobře popsaná a mít v nich pořádek? Požaduje po vás poskytovatel financí data management plán? Pak je tento workshop právě pro vás! Během workshopu se seznámíte s nástrojem Data Stewardship Wizard pro tvorbu dat management plánů, zjistíte, jak nástroj využívat při práci ve větším výzkumném týmu, jak vám pomůže naplňovat principy FAIR při správě dat a splnit podmínky poskytovatelů financí. V rámci workshopu budete mít také možnost si práci s nástrojem prakticky vyzkoušet. Z důvodu omezené kapacity je nutná registrace ve Vzdělávacím systému UK.
Přednášející:
Ing. Marek Suchánek, ČVUT
Přednáška se dotkne nejen tématu občanské vědy obecně, ale zaměří se především na ochranářskou biologii a potřebu a využití dat o výskytu druhů v ochraně přírody. Přednášející sbudou sdílet své cenné zkušenosti s veřejností jakožto zdrojem dat pro ochranu přírody a uvedou české příklady cest k veřejnému sběru dat (BIoLib, BioLog, City nature Challenge, iNaturalist, Národní muzeum a další projekty). Dále srovnají možnosti sběru dat, např. efekt, cílové skupiny, výhody, nevýhody.
Přednášející:
Mgr. Karel Chobot, Ph.D., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Mgr. Dominik Vondráček, Ph.D., Národní muzeum
Prezentace dostupná v Zenodo.
Zelená cesta open access (tzv.autoarchivace) je nadstavbou k tradičnímu způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů. Autor dál publikuje své články v časopisech s přístupem založeným na předplatném nebo v otevřených časopisech, ale zároveň plné texty ukládá a zpřístupňuje v otevřeném digitálním repozitáři. V září tohoto roku byl oficiálně spuštěn univerzitní repozitář publikační činnosti UK a rádi bychom ho při příležitosti OS Festu představili.
Přednášející:
Mgr. Valentýna Drtinová, Univerzita Karlova
Prezentace dostupná v Zenodo.
Přednáška se zaměří na představení kontextu Transferu technologií a Open Science a popíše základní synergie a možné problémy. Klíčovým prvek bude následná panelová diskuse zástupců transferových a open science pracovišť obou univerzit a sdílení praxe.
Přednášející:
Mgr. Ondřej Woznica, Masarykova univerzita
Mgr. Ing. Jiří Marek, Masarykova univerzita
Mgr. Matěj Machů, Ph.D., Univerzita Karlova
Prezentace dostupná v Zenodo.
Nestihli jste navštívit žádnou z pořádaných akcí? Požádejte alespoň o informační leták k open access ve své fakultní knihovně!
Otevřený přístup navrací vědeckému publikování svůj původní účel: šíření znalostí. Cena by neměla být překážkou a bránit komukoli k získání přístupu k nejnovějšímu poznání ve vědě a výzkumu. Otevřený přístup – dostupnost informací a možnost prohledávání ve vědeckých článcích má pozitivní dopad na vše – od samotného vzdělání, přes odbornou praxi po schopnost inovovat a rozvíjet sebe i svět kolem nás.
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefon: +420 224 491 839, 172
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz