Open Access Week

Open Access Week (OAW, česky Týden otevřeného přístupu) je mezinárodní propagační událost, která má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu napříč akademickou komunitou. Univerzita Karlova se k OAW připojuje od roku 2015.

Open Access Week 2022

Již 15. ročník Týdne otevřeného přístupu se uskuteční ve dnech 24.-30. října 2022. U příležitosti letošního ročníku Týdne otevřeného přístupu Centrum pro podporu open science připravilo jednodenní Open Science Fest nabitý přednáškami i praktickým workshopem. Akce se koná v prostorách Kampusu Hybernská (budova A) na Novém Městě, přijďte i vy! A pokud nemůžete dorazit osobně, lze se připojit i na dálku (odkaz pro připojení zde)

Workshop Data Stewardship Wizard: Nástroj pro tvorbu data management plánů

Chcete mít svá výzkumná data dobře popsaná a mít v nich pořádek? Požaduje po vás poskytovatel financí data management plán? Pak je tento workshop právě pro vás! Během workshopu se seznámíte s nástrojem Data Stewardship Wizard pro tvorbu dat management plánů, zjistíte, jak nástroj využívat při práci ve větším výzkumném týmu, jak vám pomůže naplňovat principy FAIR při správě dat a splnit podmínky poskytovatelů financí. V rámci workshopu budete mít také možnost si práci s nástrojem prakticky vyzkoušet. Z důvodu omezené kapacity je nutná registrace ve Vzdělávacím systému UK.


Přednášející:

Ing. Marek Suchánek, ČVUT

Občanská věda: Mapování a ochrana druhů v ČR

Přednáška se dotkne nejen tématu občanské vědy obecně, ale zaměří se především na ochranářskou biologii a potřebu a využití dat o výskytu druhů v ochraně přírody. Přednášející sbudou sdílet své cenné zkušenosti s veřejností jakožto zdrojem dat pro ochranu přírody a uvedou české příklady cest k veřejnému sběru dat (BIoLib, BioLog, City nature Challenge, iNaturalist, Národní muzeum a další projekty). Dále srovnají možnosti sběru dat, např. efekt, cílové skupiny, výhody, nevýhody.


Přednášející:

Mgr. Karel Chobot, Ph.D., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Mgr. Dominik Vondráček, Ph.D., Národní muzeum

Prezentace dostupná v Zenodo.

Green open access: Představení univerzitního repozitáře publikační činnosti

Zelená cesta open access (tzv.autoarchivace) je nadstavbou k tradičnímu způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů. Autor dál publikuje své články v časopisech s přístupem založeným na předplatném nebo v otevřených časopisech, ale zároveň plné texty ukládá a zpřístupňuje v otevřeném digitálním repozitáři. V září tohoto roku byl oficiálně spuštěn univerzitní repozitář publikační činnosti UK a rádi bychom ho při příležitosti OS Festu představili.


Přednášející:

Mgr. Valentýna Drtinová, Univerzita Karlova

Prezentace dostupná v Zenodo.

Transfer technologií a Open Science: Rivalové nebo kamarádi?

Přednáška se zaměří na představení kontextu Transferu technologií a Open Science a popíše základní synergie a možné problémy. Klíčovým prvek bude následná panelová diskuse zástupců transferových a open science pracovišť obou univerzit a sdílení praxe.


Přednášející:

Mgr. Ondřej Woznica, Masarykova univerzita

Mgr. Ing. Jiří Marek, Masarykova univerzita

Mgr. Matěj Machů, Ph.D., Univerzita Karlova

Prezentace dostupná v Zenodo.

Předchozí ročníky

Open Access Week 2021

Open Access Week 2020

Open Access Week 2019

Open Access Week 2018

Open Access Week 2017

Open Access Week 2016

Open Access Week 2015


Nestihli jste navštívit žádnou z pořádaných akcí? Požádejte alespoň o informační leták k open access ve své fakultní knihovně!


Proč open access propagujeme?

Otevřený přístup navrací vědeckému publikování svůj původní účel: šíření znalostí. Cena by neměla být překážkou a bránit komukoli k získání přístupu k nejnovějšímu poznání ve vědě a výzkumu. Otevřený přístup – dostupnost informací a možnost prohledávání ve vědeckých článcích má pozitivní dopad na vše – od samotného vzdělání, přes odbornou praxi po schopnost inovovat a rozvíjet sebe i svět kolem nás.


Poslední změna: 17. leden 2023 09:37 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1

Česká republika


Adresa pracoviště:

José Martího 2 (2. patro)

160 00 Praha 6


Telefon: +420 224 491 839, 172

E-mail: openscience@cuni.cz

Web: openscience.cuni.cz
Jak k nám