Pracovní skupina Open Science při Asociaci knihoven vysokých škol pořádala v roce 2023 Open Science Week 2023, týden nabitý tématy spojenými s otevřenou vědou (Open Science), správou výzkumných dat (Research Data Management), otevřeným přístupem (Open Access), občanskou vědou (Citizen Science) a právními aspekty otevřené vědy.
Tato událost byla výjimečná tím, že instituce z celé České republiky poprvé spojily své síly, aby vám nabídly to nejlepší. Během celého týdne jsme se setkali v několika městech, včetně Prahy, Ostravy, Brna a Olomouce. Mohli jste si poslechnout nejen české, ale také mezinárodní řečníky, praktické ukázky, sdílení zkušeností a živé diskuse.
Více informací včetně záznamů a prezentací jednotlivých přednášek najdete na: https://www.akvs.cz/akce/akce-2023/os-week-2023/program/.
Tento úvodní den byl plný inspirace a diskuzí o otevřené vědě a českém výzkumném prostředí. Mluvili jsme o národních iniciativách, které se věnují různým aspektům otevřené vědy, včetně otevřených dat. Odpoledne bylo plné praktických informací a účastníci měli možnost se ptát i samotných zástupců poskytovatelů financí.
Místo konání: Národní technická knihovna, Technická 2710/6, vchod č. 3, 2. NP, Vzdělávací centrum
Druhý den Open Science Weeku nás čekalo naučné a obohacující setkání komunity datastewardů v ČR. Odborníci sdíleli své zkušenosti s poskytováním podpory open science z prostředí univerzit českých i zahraničních, konkrétně Vídeňské univerzity. Poslechli jsme si i zkušenosti vědců se správou výzkumných dat se zaměřením na konkrétnosti některých oborů.
Místo konání: VŠB–TUO, IT4Innovations národní superpočítačové centrum, Studentská 6231/1B, 2. NP
Ve středu 18.10. jsme se věnovali tomu, jak spojit Open Science a komercionalizování vědeckých výsledků, jak na licencování software a datových sad. Odpoledne jsme otevřeli téma citlivých dat a opětovného využití otevřených výzkumných dat a publikací.
Místo konání: Vysoké učení technické v Brně, Rektorát, Antonínská 548/1, 2. NP, Zasedací místnost Vědecké rady
Při slovech open access se nemalé části autorů vybaví vysoké ceny poplatků za publikování. Ale o tom open access není a nemusí být! Přesvědčily nás o tom příběhy silných akademických komunit, které se rozhodly vydávat vlastní open access časopisy, které autorům neúčtují poplatky za publikování. Dále byly představeny tzv. diamantové open access univerzitní vydavatelství.
Místo konání: online, na platformě ZOOM
Tématem posledního dne Open Science Weeku pořádaného v Olomouci byli sami vědci a vědkyně, kteří stojí ve středu dění otevřené vědy. A nejen to. Závěrečný prostor dostala i tzv. Citizen Science, která s otevřenou vědou nepochybně souvisí. V první části programu jsme se nejprve věnovali komunitám otevřené vědy – zahraničnímu konceptu, jenž staví na ideji šíření zkušeností, komunikace a vzájemné inspirace. Představili jsme si příběh těchto komunit od jejich vzniku po současné dění, včetně výzev, kterým tyto komunity čelí – od mezinárodní sítě těchto komunit po komunitu olomouckou, která se k této síti nedávno přidala. Následně se s námi o své zkušenosti posbírané na cestě za otevřenou vědou podělili sami vědci a vědkyně. V druhé části programu jsme se na vědu podívali trochu jinak – vykročili jsme do světa, který je znám pod názvem Citizen Science nebo také občanská věda. Co Citizen Science znamená, jaký je její potenciál pro současnou vědu, proč a jak do vědy a výzkumu zapojit veřejnost a jak takové zapojení vypadá? I to zaznělo v závěru Open Science Weeku na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Místo konání: Univerzita Palackého v Olomouci, Rektorát, Křížkovského 511/8, velká zasedací místnost
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz