Abyste se ve svých datech lépe zorientovali jak vy sami, tak ostatní, pokud se rozhodnete data sdílet, je důležité vaše data dobře popsat. Informace obsažené v dokumentaci a jejich formát se odvíjí podle typu dat, se kterými pracujete. V některých případech stačí jednoduchý textový read-me soubor, kde bude popsán základní kontext výzkumu, jindy je vhodné použít např. tabulky nebo vložit komentáře přímo k danému souboru (např. pokud popisujete skript).
Pokud si nejste jistí, co by se mělo v metadatech (= data o datech) objevit, zkuste si položit otázku: “Jaké informace bych potřeboval k interpretaci a využití těchto dat, kdybych se k nim vrátil za deset let?”
Dokumentace může obsahovat například:
V jakém období / v jaké lokalitě probíhal sběr dat
Informace o nástroji nebo verzi softwaru, který byl použit ke sběru či analýze dat
Demografická data o respondentech, způsob oslovování respondentů
Seznam proměnných / názvů polí v tabulce a jejich popis (např. hodnoty, kterých mohou nabývat)
Vysvětlivky zkratek či kódových označení
Laboratorní deník
Formulář dotazníku
Vzor informovaného souhlasu
Licenční podmínky pro využití nasbíraných dat
...a mnoho dalších informací
Obzvlášť pokud se rozhodnete svá data sdílet, doporučuje se při tvorbě metadat dbát na oborové zvyklosti a používat standardizované formáty a ontologie (= standardizované slovníky). Tím zajistíte, že vaši kolegové z oboru vašim datům snadno porozumí, a je menší pravděpodobnost, že dojde k dezinterpretaci vašich dat. Pokud použijete standardizovaný popis dat, je navíc jednodušší mezi sebou kombinovat data z různých zdrojů.
K vyhledání vhodných metadatových standardů můžete využít například platformu FAIRsharing, seznam oborových metadatových standardů na stránkách DCC, nebo české otevřené formální normy.
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz