Zlatá cesta otevřeného přístupu je cestou publikování v otevřených recenzovaných časopisech. Přístup k plným textům nezajišťuje sám autor, ale vydavatel.
Pro publikování zlatou cestou je potřeba projít následujícími kroky.
V současnosti se nabízí tísíce otevřených časopisů z různých oborů a oblastí. Vedle oborového zaměření se ale od sebe tyto časopisy liší také zvoleným business modelem. Rozlišujeme tři základní modely otevřených časopisů:
Čisté otevřené časopisy = kompletní obsah časopisu je otevřeně dostupný, náklady spojené s vydáváním nese vydavatel (např. univerzitní vydavatelství, vědecká komunita).
Příklad: Envigogika, Global Health Research and Policy nebo publikační platforma EK Open Research Europe
Placené otevřené časopisy = kompletní obsah časopisu je otevřeně dostupný, náklady spojené s vydáním článku nese autor – platí publikační poplatek; často je tento typ časopisů zaměňován za celou zlatou cestu.
Příklad: PLoS ONE nebo Occupational Therapy International
Hybridní časopisy = časopis je standardně dostupný předplatitelům, pouze vybrané články, kde si autor zaplatí publikační poplatek, jsou dostupné otevřeně
Příklad: Studies in History and Philosophy of Science Part A
Časopisy, jejichž obsah je dostupný zdarma až po uplynutí embarga (časové prodlevy), nejsou považovány za otevřené (open access) – nesplňují podmínku okamžitého přístupu.
Pro nalezení vhodného otevřeného časopisu ke zveřejnění svého článku nebo k vyhledání oborové literatury můžete využít databázi otevřených časopisů DOAJ (Directory of Open Access Journals).
U nových/neznámých titulů důrazně doporučujeme prověřit, zda se nejedná o predátorský časopis.
S placeným modelem otevřeného časopisu a s hybridními časopisy jsou spojeny publikační poplatky (publishing fees/article processing charges, APCs). Výše poplatků se liší titul od titulu, významné jsou také oborové rozdíly.
APCs je možné pokrýt z rozpočtu grantu nebo výzkumného projektu (náklady na otevřené publikování po dobu trvání grantu jsou uznatelné např. v projektech Horizon Europe, ERC, MŠMT apod.), případně z prostředků pracoviště (jsou-li na tyto poplatky vyčleněny finance).
Korespondenční autoři UK také mohou využít slevy či tokeny na open access publikování u vybraných vydavatelů.Více informací níže.
ACS | AIP | ACM | CUP | IOPscience | Karger | LWW | OUP | RSC | SAGE | SCOAP3 | Springer Nature | Taylor & Francis | Wiley
Tento seznam pro rok 2023 ještě není konečný, bude průběžně aktualizován.
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku Open Access (APC) v hybridních časopisech.
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor použít institucionální e-mail a správně uvést afiliaci k UK.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Korespondenční autoři MFF UK mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku Open Access (APC) ve vybraných hybridních titulech:
American Journal of Physics
Applied Physics Letters
Biointerphases
Chaos
Journal of Applied Physics
Journal of Mathematical Physics
Journal of Physical and Chemical Reference Data
Journal of Rheology
Journal of Vacuum Science and Technology A
Journal of Vacuum Science and Technology B
Physics of Fluids
Physics of Plasmas
Review of Scientific Instruments
Surface Science Spectra
The Journal of Chemical Physics
The Physics Teacher
V roce 2023 může Univerzita Karlova uplatnit celkem 18 tokenů na prominutí platby za publikační poplatek.
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor správně uvést afiliaci k UK a již při submission v kroku Publication Charges and Funding zaškrtnout možnost "Open Access as part of an Institutional agreement"
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku Open Access (APC) ve všech časopisech.
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor použít institucionální e-mail již při zaslání (“submission”) manuskriptu.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku Open Access (APC) ve všech časopisech.
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor použít institucionální e-mail již při zaslání (“submission”) manuskriptu.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Součástí předplatného zdroje IOPscience v rámci národního konsorcia koordinovaného projektem CzechELib na roky 2023-25 je nárok korespondenčních autorů z Univerzity Karlovy na plné prominutí open access publikačních poplatků ve všech titulech (hybridní i Gold OA) s několika výjimkami (seznam vyloučených časopisů).
Když korespondující autor zašle svůj článek do časopisu IOP, je požádán, aby uvedl příslušnost ke své instituci. Pokud je přidružen k členské instituci uvedené výše, IOP identifikuje článek jako způsobilý pro publikování v režimu Open Access a zašle korespondujícímu autorovi e-mail.
Korespondující autoři budou kontaktováni vydavatelem, aby potvrdili, že chtějí publikovat svůj článek v režimu Open Access v době blízké přijetí článku (acceptance).
Více informací naleznete na webových stránkách CzechELib.
Součástí předplatného zdroje Karger Journals v rámci národního konsorcia koordinovaného projektem CzechELib na roky 2023-25 je nárok korespondenčních autorů z Univerzity Karlovy na plné prominutí open access publikačních poplatků (APC a Authors Choice) při publikování v plně otevřených (Full Open Access) i hybridních časopisech (tituly s „Author’s ChoiceTM“ službou) vydavatelství Karger Publishers.
Pro získání bezplatného nároku na OA publikování je potřeba v procesu odevzdávání článku v redakčním systému vydavatele v sekci Open Access Agreements > Eligibility Declaration vybrat možnost „Eligible“ a uvést název instituce Univerzita Karlova (Charles University).
Dále je potřeba prokázat příslušnost korespondenčního autora k UK jednou ze 3 možností:
Uvedením e-mailu korespondenčního autora z domény cuni.cz (tzn. institucionální e-mail)
Uvedením persistentního identifikátoru (např. ORCID), kde má autor v profilu nastavenou afiliaci k Univerzitě Karlově, v metadatech článku
Uvedením afiliace k Univerzitě Karlově.
Více informací naleznete na webových stránkách CzechELib.
Součástí předplatného zdroje Lippincott Williams & Wilkins High Impact Collection v rámci projektu CzechELib na rok 2023-25 je právo na odpuštění celkem 5 open access publikačních poplatků (APCs) k publikování článků korespondenčních autorů z lékařských fakult Univerzity Karlovy (2. LF, 3. LF, LFHK, LFP) v plně otevřených i hybridních časopisech Lippincott Williams & Wilkins/Wolters Kluwer Health.
Máte-li přijatý článek k publikování v některém z LWW časopisů a chcete-li využít voucher na pokrytí nákladů spojených s open access poplatkem, obraťte se na Centrum pro podporu open science.
Více informací na webových stránkách CzechELib
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku Open Access (APC) .
Oprávněné časopisy: plně OA tituly a hybridní tituly, s následujícími výjimkami (níže uvedené časopisy nejsou oprávněné):
Astronomy & Geophysics
Children & Schools
Critical Values
European Heart Journal Supplements
Health and Social Work
Holocaust And Genocide Studies
Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery
Itnow
JNCI Monographs
Journal of American History
Journal of Computational Design and Engineering
Journal Of The ICRU
Music Theory Spectrum
OAH Magazine of History
Progress of Theoretical and Experimental Physics
Reports of Patent, Design and Trade Mark Cases
Shakespeare Quarterly
Social Work
Social Work Research
The American Historical Review
The Library
The Year’s Work in Critical and Cultural Theory
The Year’s Work in English Studies
Translational Animal Science
Western Historical Quarterly
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor použít institucionální e-mail a správně uvést afiliaci.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku APC v hybridních i plně otevřených časopisech vydavatelství Royal Society of Chemistry.
Pro využití tohoto odpustku musí korespondující autor použít institucionální e-mail.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
Korespondenční autoři UK mohou využít slevu na APC poplatek (zlevněný poplatkek bude činit 200 £) na publikování v režimu Open Access v hybridních titulech v předplácených kolekcích Sage a slevu 20 % na APC u většiny OA titulů. Zbývající částku APC je nutné uhradit z jiných prostředků.
Korespondující autor by měl používat e-mail své instituce (nikoli např. gmail.com - nelze pak zaručit správnou identifikaci).
Více informací na webových stránkách CzechELib.
SCOAP3 (Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics) je mezinárodním konsorciem knihoven a výzkumných center z oboru částicové fyziky fungující pod záštitou Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). I díky zapojení Univerzity Karlovy do tohoto konsorcia mohou její autoři bezplatně publikovat články z oboru částicové fyziky ve vybraných vědeckých recenzovaných časopisech.
Všechny články financované programem SCOAP3 jsou po zveřejnění zpřístupněny na platformách daných vydavatelů a ve SCOAP3 repozitáři.
Tokeny na open access publikování v časopisech vydavatele Springer Nature přidělené pro UK na rok 2023 byly vyčerpány.
Další tokeny u tohoto vydavatele bude možné čerpat pro články přijaté k publikování po 1. lednu 2024.
Tokeny na open access publikování v časopisech vydavatele Taylor & Francis přidělené pro UK na rok 2023 byly vyčerpány.
Další tokeny u tohoto vydavatele bude možné čerpat pro články přijaté k publikování po 1. lednu 2024.
Korespondenční autoři Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku APC v hybridních časopisech vydavatelství Wiley.
Univerzita Karlova má přidělených celkem 117 těchto tokenů pro své autory na rok 2023.
Pro využití tokenu je nutné správně uvést afiliaci a použít institucionální e-mailovou adresu.
Více informací na webových stránkách CzechELib.
MDPI: K 30.11.2022 Univerzita Karlova ukončila členství v Institutional Open Access Programu (IOAP) vydavatele MDPI, autoři UK tedy již nemají nárok na slevu, kterou toto členství přinášelo.
Pokud jste si vybrali vhodný otevřený časopis (prověřili jste si jeho kvalitu a v případě placeného modelu máte prostředky na pokrytí publikačních poplatků), odešlete preprint svého článku redakci.
Jakmile článek projde recenzním řízením a je publikován, autor se dál nemusí starat o zajištění otevřeného přístupu. Ten v případě zlaté cesty zajišťuje přímo vydavatel na svých stránkách.
Abyste zajistili úplné otevření svého článku, doporučujeme článek publikovat pod některou z veřejných licencí. Nejběžnějšími veřejnými licencemi využívanými nejen u vědeckých článků, jsou mezinárodně známé licence Creative Commons (CC). Pomocí některé z nabízených 6 variant licencí CC můžete sdělit, jak má být nakládáno s publikovaným dílem a umožnit tak komukoliv užít dílo v rámci jasně stanovených podmínek.
Nevíte-li, jakou licenci zvolit pro svou publikaci, využijte jednoduchou aplikaci pro výběr vhodné licence.
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefon: +420 224 491 839, 172
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz