• Aktuality a články

Aktuality a články

Nabídka práce-Univerzitní koordinátor open access

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy hledá do Centra pro podporu open science na UK pracovníka/pracovnici na pozici Univerzitní koordinátor open access

19. ledna 2022


Metodika zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů pro vysokoškolské vzdělávání

Zajímají Vás otevřené vzdělávání? Přečtěte si publikaci několika autorů z UK zabývající se kvalitou vzdělávacích zdrojů pro vysokoškolské vzdělávání. Metodika je určena jak těm, kdo vzdělávací materiály tohoto typu tvoří a chtějí se dozvědět jaké předpoklady by měly být splněny pro zajištění kvality, tak i těm, kdo tyto materiály užívají, vzhledem k tomu, že jim může pomoci při orientaci v informačním prostředí.

17. ledna 2022


Open Science Podcast přichází s pohádkou

Máte rádi pohádky? Potom je nový díl Open Science Podcastu přesně pro Vás! Vypráví o badateli, který se vydá na cestu publikování a přitom narazí na mnohé překážky...

13. ledna 2022


Setkání se zahraničními univerzitami

Během listopadu se Centrum pro podporu open science setkalo s kolegy pracujícími na agendě open science na dvou holandských a dvou belgických univerzitách. Všechny čtyři univerzity mají s implementací principů otevřené vědy bohaté zkušenosti a Univerzita Karlova se jimi může v mnohém inspirovat. S kolegy jsme si vyměňovali zkušenosti a diskutovali o možné budoucnosti akademického prostředí. Během setkání se řešila témata spojená s open science, a to open access (OA), publikační poplatky - article processing charges (APC), research data management (RDM), data management plan (DMP) a další. A pro vás přinášíme shrnutí toho nejzajímavějšího, co jsme se během čtyř intenzivních setkáních dozvěděli.

15. prosince 2021


Prosba o vyplnění dotazníku: Predátorské praktiky ve vědě

Jste-li publikujícím autorem, chtěli bychom Vás požádat o vyplnění krátkého online dotazníku (na 5-10 minut). Dotazník slouží jako jeden ze zdrojů dat pro diplomovou práci našeho kolegy z Ústřední knihovny UK, ve které zkoumá různorodé praktiky predátorů a dalších podvodníků parazitujících na vědecké komunikaci.

2. prosince 2021


Open access platby UK za 2020 vykázány do OpenAPC

Centrum pro podporu open science UK ve spolupráci s fakultními koordinátory open access a pracovníky ekonomických odd. fakult/součástí dokončilo monitoring open access plateb za rok 2020.

30. listopadu 2021


Ohlédnutí za Open Access Weekem 2021

Open Access Week (OAW) je mezinárodní událost, která se organizuje s cílem zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu napříč akademickou komunitou. Univerzita Karlova se k této události připojuje od roku 2015. A samozřejmě ani letošní rok nebyl výjimkou.

22. listopadu 2021


Konference EOSC Future Open Days se koná již příští týden!

Online setkání aktivních účastníků a zájemců o EOSC Future se uskuteční ve dnech 23.-25. listopadu 2021. Více informací o programu a registrační formulář naleznete na stránkách akce.

18. listopadu 2021


Miriam Vojtíšková představila Open Science Podcast pro Magazín Forum

„‎Tématu open science se v budoucnu nevyhne žádný student či vědec, bude to nedílnou součástí vědy,“ říká Miriam Vojtíšková, koordinátorka open access na FHS UK a jedna z tvůrkyň Open Science Podcastu, který si klade za cíl edukovat i vysvětlovat tuto problematiku studentům, vědcům i široké veřejnosti. Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Magazínu Forum.

26. října 2021


Poslechněte si, co je Open Access Week a co se letos chystá v novém podcastu

Co je Open Access Week a proč se organizuje? Jak se Univerzita Karlova zapojuje do této celosvětové akce a na co můžete těšit? Tomu se věnuje nový díl podcastu Centra pro podporu open science, který je jakýmsi teaserem na letošní ročník této akce.

21. října 2021
Napište nám
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1

Česká republika


Adresa pracoviště:

José Martího 2 (2. patro)

160 00 Praha 6


Telefon: +420 224 491 839, 172

E-mail: openscience@cuni.cz

Web: openscience.cuni.cz
Jak k nám