Můj vztah k otevřené vědě byl odjakživa pozitivní. Nejprve šlo o radostné využívání otevřených zdrojů, nyní již také o jejich spoluutváření.
Každý den využívám otevřené zdroje a raduji se, že je to možné. Přestože dám vždy přednost práci se skutečným středověkým rukopisem před studiem jeho fotek v počítači, bez digitalizace rukopisů by byla moje práce neskonale pomalejší. Studenty se také snažím vést k otevřené vědě a v rámci různých projektů společně vytváříme otevřené zdroje, např. https://lipnicebible.ff.cuni.cz/ nebo https://opuscula.netlify.app . S Ondřejem Tichým (ÚAJD FF UK) organizujeme mezinárodní workshopy, kde se studenti naučí základně editovat středověké texty a zejména zjistí, co všechno je v digitálním prostředí možné.
Můj obor je ale v tomto ohledu poněkud specifický: středověká latina a rukopisy moc lidí nezajímá, takže zde nepanují obavy z kradení dat a nápadů, s kolegy vždy spíše oceníme jakýkoli zájem. A právě k šíření povědomí o "našich" věcech otevřená věda přispívá. Ale obecně, kromě všeho, co zde již zmiňují mí kolegové, bych chtěla poukázat na aspekt vytváření komunity: nad sdílenými daty se mnohem snáze vede dialog, dochází k vzájemnému obohacování, inspiraci a novým nápadům.
Nebát se.
Jsou nejrůznější technické obtíže a také lidské obavy. Ale myslím, že překážky pomalu mizí samy, ono to asi prostě jinak nepůjde...
Open Science pro mě znamená příležitost pro dialog, inspiraci a spolupráci.
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Ústřední knihovna
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
Česká republika
Adresa pracoviště:
José Martího 2 (2. patro)
160 00 Praha 6
Telefonní kontakty: na této stránce
E-mail: openscience@cuni.cz
Web: openscience.cuni.cz