10. listopadu 2022

Open Access Week 2022

Během letošního 14. ročníku mezinárodní osvětové akce Open Access Week se na Univerzitě Karlově kromě menších sezení a přednášek na fakultách konal 25.října také celodenní Open Science Fest. Jelikož se akce konala hybridně, záznam můžete shlédnout na Youtube.

Dopoledne se konal workshop k práci s nástrojem Data Stewarship Wizzard hojně užívaný k tvorbě data management plánů. Workshop byl vedený inženýrem Suchánkem z vývojářského týmu tohoto nástroje. Více o Data Stewardship Wizzard se můžete dočíst zde.

Odpoledne bylo sestaveno ze tří přednášek. Tématem první z nich byla Občanská věda: mapování a ochrana druhů v ČR, hosty byl doktor Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a doktor Vondráček z Národního muzea. Přednášející se podělili o své bohaté zkušenosti se zapojením široké veřejnosti do sběru dat predevším v ochranářské biologii. Prezentaci můžete najít na Zenodo a také shlédnout záznam.

Po krátké přestávce následovala přednáška o zelené cestě, neboli Green Open Access, během které byly představeny hlavní principy autoarchivace. A především bylo oficálně oznámeno spuštění institucionálního repozitáře publikační činnosti pro autory UK, více informací se můžete dočíst v samostatné sekci. Přednáška byla nahrána a prezentace sdílena v Zenodo.

Poslední částí programu byla přednáška spojená s diskuzí k tématu vztahu transferu technologií a open science. Tato přednáška byla uspořádána ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Z Brna přijeli řečníci magistr Jiří Marek a magistr Ondřej Woznica. Postoj Univerzitu Karlovy zastupoval doktor Matěj Machů. Určitě shlédněte záznam, případně apoň projděte prezentaci.