Open Science na Univerzitě KU Leuven

Politika otevřeného přístupu na univerzitě je založena na FAIR principech, na otevřené archivaci a na neziskovém otevřeném publikování, zejména v univerzitním repozitáři Lirias. Otevřený přístup je na vzestupu i díky belgickému autorskému zákonu, který autory opravňuje ke zveřejnění postprintů jejich vědeckých článků po uplynutí emabarga v délce 6 měsíců (Science Technology and Medicine) nebo 12 měsíců (Social Science & Humanities), a to za splnění podmínky, že je článek výstupem výzkumu financovaného alespoň z 50 % z veřejných zdrojů.

Vizí univerzity je pojmout open science jako nový standard a KU Leuven by zde ráda zastávala průkopnickou roli založenou na tradiční otevřenosti, rozmanitosti, integritě, implementaci (podpora výzkumu od místních zaměstnanců a oddělení), kritickém myšlení, využití nových metrik, nabídkách výhod pro výzkumníky, udržitelnosti a globální kooperaci. Univerzita je také zapojena do řady národních a mezinárodních výzev a asociací, které se podpoře a implementaci open science věnují, např. LERU, CESAER, Open Access Belgium, Flemish research Data Network, EOSC, a další.

Open access

Tématu open access (OA) se věnovaly dvě přednášky. Demmy Verbeke, vedoucí knihovny Artes, prezentoval přístup k open access na KU Leuven. Joke Claes, datová analytička z KU Leuven Libraries, se věnovala monitoringu poplatků OA. OA politika na KU Leuven se primárně zaměřuje na zelenou cestu OA (open archiving) a na non-profit open publishing. V rámci agendy open archiving je zavedená povinnost archivovat publikace v univerzitním repozitáři (bez povinnosti zpřístupnění v režimu OA). Důležitou součástí je i otevřené publikování (zlatá cesta), v rámci kterého důsledně rozlišují mezi „for-profit“ a „non-profit“ přístupem vydavatele. Prioritou je pro KU Lueven podpora non-profit, resp. férový otevřený přístup (Fair OA), u kterého autorské poplatky pokryjí jenom náklady na publikování. Na podporu Fair OA iniciativ zřídila KU Leuven fond (KU Leuven Fund for Fair Open Access), prostřednictvím kterého podporují jednak své vydavatelství Leuven University Press, tak i různé neziskové OA iniciativy a platformy.

Pro vygenerování dat APC poplatků univerzita užívá aplikace Incites (tedy obdobně jako na UK), ve které je možné aktivovat různé filtry (název organizace, typ dokumentu, období, pozice autora, tedy), a aplikace Unpaywall obsahující seznam všech DOI (možné využít i jako doplněk v prohlížeči). V následující práci jsou jednotlivé publikace roztříděny dle typu přístupu (otevřenost x uzavřenost; odlišení zelené – zlaté – hybridní – bronzové – diamantové cesty), z čehož vzniká následně statistika vypovídající o počtech publikací dle jednotlivých typů přístupů. Důraz je kladen především na počty zlatých a hybridních přístupů. Metoda odhadu nákladů na APC spočívá ve vyhledání průměrné ceny za publikování v konkrétních časopisech prostřednictvím treemaps impact, průměrných cen u vydavatelů, a pokud je to možné, tak je doporučeno zkusit zjištěné částky porovnat s předchozími lety. Ze zjištěných dat pak koordinátoři vytvářejí tabulky dle jednotlivých vydavatelů a do nich zaznamenávají jednotlivé časopisy s údaji (ISSN, webové stránky, atd.) a zjištěné výše poplatků. K ukládání a analýze dat nepoužívají žádný speciální software, ale aktuálně testují software Unsub.

Research data

Oblast výzkumných dat byla během setkání pokryta jen částečně z důvodu onemocnění přednášejícího, avšak přesto jsme se několik zajímavých informací dozvěděli. KU Leuven nenabízí svým výzkumníkům obdobný komplexní systém pro správu dat jako je Yoda v Utrechtu, nicméně akademici a studenti mohou využít sdílený prostor na univerzitní infrastruktuře a služby Microsoft Suite. Univerzita má rovněž stanovenou datovou politiku, která klade důraz na správu dat v souladu s principy FAIR a podporuje také sdílení výzkumných dat (ale není povinné). Aby mohli výzkumníci z KU Leuven sdílet data v souladu s FAIR principy a také vyhovět požadavkům belgických poskytovatelů financí, plánuje univerzita spustit datový repozitář. Co se podpory v oblasti správy dat týče, mohou se akademici obrátit na Research Data Management Competence Centre, kde se setkávají odborníci z IT oddělení, knihovny, oddělení pro výzkum a dalších.