• Aktuality a články

Aktuality a články

15. prosince 2021

Jak se dělá open science ve světě?

Během listopadu se Centrum pro podporu open science setkalo s kolegy pracujícími na agendě open science na dvou holandských a dvou belgických univerzitách. Všechny čtyři univerzity mají s implementací principů otevřené vědy bohaté zkušenosti a Univerzita Karlova se jimi může v mnohém inspirovat. S kolegy jsme si vyměňovali zkušenosti a diskutovali o možné budoucnosti akademického prostředí. Během setkání se řešila témata spojená s open science, a to open access (OA), publikační poplatky - article processing charges (APC), research data management (RDM), data management plan (DMP) a další. A pro vás přinášíme shrnutí toho nejzajímavějšího, co jsme se během čtyř intenzivních setkáních dozvěděli.

Univerzita v Utrechtu

Univerzita v Utrechtu se skládá ze sedmi fakult s více než 35 000 studenty a její vědci ročně vyprodukují přibližně osm tisíc publikací. Jedná se o centralizovanou univerzitu s jednou univerzitní knihovnu, která se již řadu let podílí na propagaci a účasti v oblasti otevřené vědy. Před deseti lety knihovna začala plánovat různé scénáře s cílem určit, jaké hlavní etapy vývoje vědy lze predikovat. Právě problematika otevřeného přístupu byla jedním z těchto bodů, neboť knihovna předpokládala, že v rámci globalizace lidé přestanou využívat lokální zdroje a svět bude fungovat v režimu otevřeného přístupu. Z pohledu knihovny se proto začal klást důraz na globální řešení, například v podobě globálního katalogu a katalogizace.


Univerzita v Leidenu

Univerzita v Leidenu je rozsahem oborů a kapacitou studentů o něco menší ve srovnání s Univerzitou Karlovou, nicméně v oblasti podpory otevřené vědy je mnohem dál. Velký progres v této oblasti, stejně jako na dalších nizozemských univerzitách, je dán do značné míry národní politikou, která tento přístup jednoznačně prosazuje. Podpora otevřené vědy na univerzitě tak v základu odráží legislativní požadavky, zejména povinnost zveřejnit v režimu open access výsledky výzkumu na nizozemské instituci financovaného z veřejných (státních či evropských) peněz, ať už se jedná o zlatou či zelenou cestu publikování. S tím je neoddělitelně spojena také podpora konceptu otevřených dat, kterou poskytuje leidenské „Research IT Competence Center“.


Univerzita KU Leuven

Pracovní skupina pro otevřenou vědu na KU Leuven je v porovnání s Univerzitou Karlovou obdobná, ale širší, a zahrnuje kromě ambasadora Joose Vandewalla a manažerských, technických a fakultních pozic i interakce s dalšími organizacemi (ICTS, úřad pro koordinaci výzkumu, sdružení vysokých škol, občanská věda). Pro tyto účely slouží na univerzitě mimo jiné i Leuven Research and Development - Tech Transfer Office a Research Coordination Office.


Univerzita v Gentu

Univerzita v Gentu je významnou belgickou univerzitou s více než 49,000 studenty a 15,000 zaměstnanci na 11 fakultách. Mezi základní pilíře politiky open science na univerzitě patří závazek podporovat a rozvíjet činnosti týkající se otevřené vědy, klást důraz na interdisciplinaritu, rozvíjet výzkumnou integritu prostřednictvím kvality výzkumu, podporovat koordinaci (státní politika, občanská věda, průmysl, střední vrstvy), inovovat a sjednocovat datovou infrastrukturu (Biblio, partnerství s OpenAIRE), hodnocení výzkumníků a výsledků (jejich vědecký, sociální a ekonomický dopad, poskytování odměn a pobídek), aplikovat metriky nové vědy a podporovat občanskou vědu. Občanská věda (citizen science) v tomto významu nepředstavuje pouze oslovení veřejnosti k zapojení do výzkumu v pozici analyzovaných respondentů, ale jde o začlenění do širšího vědeckého kontextu s podporou univerzitního centra pro občanskou vědu Scivil, evropského programu občanské vědy nebo Evropské asociace pro občanskou vědu ECSA. Většina takových činností na univerzitě je uskutečňována v koordinaci s centrální knihovnou (Office and Boekentoren).



Tuto aktualitu připravili: Miriam Vojtíšková (FHS), Jaroslava Kamburovová (FTVS), Ondřej Šindlář (KTF), Libuše Stupavská (LF Plzeň), Soňa Veselá (PedF), Eliška Jonášová (PF), Martin Simota (FSV) a Centrum pro podporu open science.

Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1

Česká republika


Adresa pracoviště:

José Martího 2 (2. patro)

160 00 Praha 6


Telefonní kontakty: na této stránce

E-mail: openscience@cuni.cz

Web: openscience.cuni.cz


Jak k nám