8. prosince 2020

Centrum hledá do svého týmu právníka/právničku

POZICE BYLA OBSAZENA.

Centrum pro podporu open science je oddělením Ústřední knihovny Univerzity Karlovy, které se zabývá problematikou správy výzkumných dat, publikačního modelu otevřeného přístupu (open access, OA) a dalšími agendami tzv. otevřené vědy (open science) jako jsou například open/FAIR data.

Hledáme kolegu/kolegyni na pozici PRÁVNÍK/PRÁVNIČKA SE SPECIALIZACÍ NA AUTORSKOPRÁVNÍ A DATABÁZOVOU PROBLEMATIKU.

Jaká bude Vaše náplň práce?

• Konzultace k výkladům vydavatelských licenčních podmínek při kontrole oprávnění pro autoarchivaci v institucionálním repozitáři UK a k ojedinělým sporům s vydavateli (např. predátory)

• Průběžná analýza právních a administrativních dokumentů souvisejících s institucionálními politikami open science na UK a spolupráce na jejich průběžné aktualizaci

• Průběžná analýza národních politik a politik poskytovatelů financí v souvislosti s open science agendami (otevřený přístup k vědeckým informacím zejména ve smyslu přístupu k autorským dílům, datům a databázím včetně oblasti osobních údajů, přesahu do komercializace vědeckých výstupů a výuky).

• Poskytování konzultací zaměstnancům UK k agendám open access a open/FAIR data:

• Primárně konzultace v oblasti nastavení práv pro data/publikace, pomoc při výběru vhodné licence nebo souvisejících právních vztahů (nejedná se o právní služby pro transfer technologií)

• Zodpovídání dotazů při vyplňování plánu managementu dat (například otázky spojené s možností využití dat třetích stran, interpretace licenčních podmínek)

• Zodpovídání dotazů, které se budou týkat právní problematiky spojené s open access a open/FAIR data

• Školení v oblasti autorskoprávní a databázové problematiky včetně přesahu do ochrany osobních údajů, komercializace výzkumu (např. jak právně-správně postupovat v případě publikování autorského díla v režimu open access, případně jak nastavit právní vztahy v kontextu zaměstnaneckých děl a open science apod.) a výuky.

• Další dle aktuálních potřeb, zejména konzultační a analytické aktivity spojené s agendou Centra (open access a open/FAIR data) včetně spolupráce na obdobném tématu s dalšími institucemi v ČR nebo v zahraničí.

Co od Vás očekáváme?

• Vysokoškolské vzdělání, obor právo

• Znalost anglického jazyka v psané i mluvené formě

• Orientace v autorsko-právní a databázové problematice včetně základního přehledu v oblasti ochrany osobních údajů, komercializace výzkumu a přesahu do výuky

• Prezentační dovednosti (poskytování školení)

• Orientace v problematice vědeckého prostředí a otevřené vědy (open science) výhodou

• Znalost prostředí UK výhodou

Co Vám nabízíme?

• Možnost úvazku v rozsahu 0,5-1,0

• Zajímavou a perspektivní práci v inspirativním pracovním prostředí

• Nástup možný od února 2021

• Flexibilní pracovní dobu, možnost home office

• Možnost práce z domova jako benefit

• Stravenky a další zaměstnanecké benefity

• Pozice je vhodná pro absolventy či studenty před koncem studia

Místo výkonu práce: Ústřední knihovna Univerzity Karlovy, José Martího 407/2, Praha 6

Zaujala Vás tato pozice? Zašlete nám, prosím, Váš motivační dopis a životopis na e-mail openscience@cuni.cz. Dotazy k náplni práce směřujte na openscience@cuni.cz.

Zasláním svého životopisu nám udělujete souhlas ke zpracování a uchování Vašich osobních údajů. Vaše osobní materiály považujeme za důvěrné a bude s nimi nakládáno v souladu se zásadami GDPR.