• Aktuality a články

Aktuality a články

15. prosince 2021

Open Science na Univerzitě v Leidenu

Mezi priority Leidenu patří zejména rozvoj efektivnějšího využití výzkumných struktur pro sdílení otevřené vědy, rozvoj znalostí a zkušeností s otevřenou vědou v relevantních vědeckých komunitách, šíření příkladů dobré praxe, reforma systému pro umožnění praktikování otevřené vědy a v neposlední řadě také začlenění principů otevřené vědy mezi klíčové povinnosti zejména vedoucích akademiků. Za cíle pro příští roky si univerzita vyhradila zejména více zviditelnit koncept otevřené vědy a propojit různé iniciativy a programy věnující se této problematice na univerzitě. Transformaci Univerzity v Leidenu směrem k větší podpoře open science pomáhá také úzká spolupráce s vědeckou komunitou Open Science Community Leiden.


V konkrétní praxi se toto úsilí projevuje v začlenění informací o otevřené vědě do běžné univerzitní komunikace, a začlenění principů otevřené vědy do univerzitních programů, zejména byl zmíněn program hodnocení vědců za sdílení otevřených výsledků, zvláště pak výzkumných dat. Oceňování vědců, kteří sdílejí FAIR data, zapojují do výzkumu širší veřejnost, sdílejí výzkumný software apod. bylo zmíněno opakovaně jako důležitý prvek v propagaci otevřené vědy.

Open access

Politika open access na Univerzitě v Leidenu je, obdobně jako v Utrechtu, do značné míry určena národní politikou, která v Nizozemí požaduje otevřené publikování veškerých výsledků výzkumu realizovaného v tamních institucích a financovaných z veřejných peněz. Univerzita nemá institucionální fond, ze kterého by financovala gold open access publikace, na národní úrovni má však Nizozemí dohodu o slevách či odpuštění OA poplatků s mnoha vydavateli. Využívanější cestou je však tzv. zelená cesta, která je podpořena zejména existencí institucionálního repozitáře, do kterého mohou univerzitní autoři vkládat své vědecké práce a tím splnit povinnost otevřeného publikování. Díky zákonné úpravě zde mohou být uloženy také články, které nevychází v open access časopisech. Open access monitoring z roku 2020 ukázal, že v repozitáři je aktuálně uloženo až 80 % OA publikací leidenských autorů, přičemž autoři nejčastěji preferují uložení publikované verze, i přes značné obtíže s politikami jednotlivých vydavatelů. nejčastěji preferují uložení publikované verze, i přes značné obtíže s politikami jednotlivých vydavatelů.


Pro monitoring OA poplatků je využíván software OAmonitor R, který pracuje s daty z nejrůznějších zdrojů (zejména perzistentní identifikátory jako DOI, data z WoS,…). Sesbíraná data jsou posléze očištěna a klasifikována do kategorií gold, hybrid, green a „closed“. K tomu jsou využita data z DOAJ (pro gold OA), data z VSNU obsahující dohody s vydavateli ohledně umožnění OA publikace článku a z Unpaywall. Pro každou fakultu jsou zvlášť monitorovány dohody o open access publikaci, výdaje na open access publikace a registrace v ORCID.


Research data

Na univerzitě fungoval již od roku 2012 tým, který pomáhal výzkumným pracovníkům v oblasti open access a správy dat. V roce 2016 pak byla schválena univerzitní datová politika, která se zaměřuje na práci s daty v různých fázích během projektu a jejíž součástí je také vytváření data management plánu a obecným cílem je správa dat v souladu s principy FAIR. Univerzita nemá vlastní datový repozitář a odkazuje vědce buď na oborové repozitáře nebo na národní datový repozitář Dataverse.nl. Dále Leiden pracuje na implementaci vlastní infrastruktury pro práci s daty, která vychází ze systému Yoda používaném na Univerzitě v Utrechtu. V současný době funguje na univerzitě Centre for Digital Scholarship, které zajišťuje podporu nejen pro open access, ale také pro správu dat, a tak jako Univerzita v Utrechtu, i Leiden má v plánu zavádět nové pracovní pozice pro Data Stewards (RDM Consultants v Utrechtu) a Research Engineers, kteří by byli přímo na fakultách a poskytovali výzkumníkům podporu při práci s daty.

Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1

Česká republika


Adresa pracoviště:

José Martího 2 (2. patro)

160 00 Praha 6


Telefonní kontakty: na této stránce

E-mail: openscience@cuni.cz

Web: openscience.cuni.cz


Jak k nám