11. ledna 2024

Upozornění na predátorský časopis European Chronicle

Rádi bychom touto cestou upozornili všechny zaměstnance, vědce a studenty Univerzity Karlovy na praktiky časopisu European Chronicle, který byl identifikován jako predátorský časopis.

Časopis uvádí jako členy redakční rady významné vědce, ovšem bez jejich vědomí a souhlasu. Na opakované výzvy k odstranění jmen těchto vědců ze seznamu členů redakční rady časopis nereaguje. Jediný kontaktní údaj, který časopis nabízí, je nepersonalizovaný e-mail. Lze také předpokládat, že na adrese sídla uvedené na webových stránkách časopis téměř jistě nesídlí. Za těchto okolností nelze ztotožnit, kdo za časopisem doopravdy stojí, a proto jsou také možnosti nápravy v případě publikování u predátora velmi omezené, často se bohužel ani efektivně bránit nelze.

Z těchto důvodu důrazně doporučujeme u tohoto časopisu v žádném případě nepublikovat.

Pokud si nejste jistí, zda je Vámi zvolený časopis důvěryhodný, neváhejte se obrátit na Centrum pro podporu open science, rádi Vám pomůžeme časopis posoudit.

Попередження про хижацький (сумнівний) журнал European Chronicle

Хотіли би звернути увагу всіх працівників, науковців та студентів Карлового університету на журнал European Chronicle, який був ідентифікований як хижацьке (сумнівне) видання.

На веб-сайті журналу зазначається, що членами редколегії є видатні вчені, але без їх відома та згоди. На неодноразові заклики виключити прізвища цих вчених зі списку членів редколегії журнал не реагує. Єдиною контактною інформацією, яку надає журнал, є неперсоналізована адреса електронної пошти. Ми також припускаємо, що за зазначеною на веб-сайті адресою головний офіс даного журналу не знаходиться. За цих обставин неможливо визначити, хто насправді стоїть за журналом, і тому можливості відшкодування у випадку публікації в хижацькому виданні дуже обмежені. На жаль, дуже часто це фактично неможливо ефективно реалізувати.

З цих причин ми настійно рекомендуємо за жодних обставин не надсилати публікації у цей журнал.

Якщо ви не впевнені, що обраний Вами журнал є надійним виданням, контактуйте Центр підтримки open science (Centrum pro podporu open science), і ми з радістю допоможемо Вам з оцінкою журналу.