15. března 2021

Používání otevřených dat veřejné správy ve výzkumu

V posledních letech roste objem dat publikovaných veřejnou správou ve formě otevřených dat, která lze využít i k výzkumu. Publikované datové sady můžete vyhledávat v Národním katalogu otevřených dat (NKOD) podle klíčových slov, tématu či poskytovatele. Máte-li tip na datovou sadu, která vám v NKOD chybí a chtěli byste ji doplnit, můžete zaslat podnět na otevření dat a také se podívat, zda někdo jiný neměl stejný nebo podobný námět.

Členové týmu, kteří se na MV ČR otevřeným datům věnují, také pravidelně vydávají články, ve kterých popisují, jak vizualizovat a různě pracovat s otevřenými daty nejen z NKOD a jaké nástroje k tomu používat. Dozvíte se například, co jsou to otevřené formální normy nebo jak vytvářet znalostní grafy

Pro další informace o otevřených datech v České republice navštivte portál data.gov.cz a doporučujeme také sledovat twitterový účet národního koordinátora otevřených dat MV ČR @otevrenadata, kde sdílí například tipy pro zpracovávání dat relevantní nejen pro veřejnou správu, ale pro každého, kdo s nějakými daty pracuje. Víte třeba, jaký je vhodný formát pro zapisování data?